
Прилагане на европейския Регламент за пазарите на криптоактиви в България
От 30 декември 2024 г. Регламентът за пазарите на криптоактиви („Регламент за криптоактиви“) е изцяло действащ в Европейския съюз. Регламентът за криптоактиви въвежда общоевропейски режим на лицензиране и надзор на финансовите услуги за емитентите на криптоактиви и криптоплатформи и доставчиците на услуги за криптоактиви по отношение на широк спектър от криптоактиви, включително токени от типа на биткойн или етер, ютилити токени и токени, обезпечени с активи.
Закон за прилагане на MiCA в България
В качеството си на регламент на ЕС, Регламентът за криптоактиви има пряко действие целия ЕС с приоритет пред националните закони, без да се изисква приемането на местно законодателство за въвеждане и прилагане на Регламента за криптоактиви в съответната държава-членка. Регламентът за криптоактиви обаче оставя някои предвидени от него мерки на преценката на държавите членки (напр. определяне на национален компетентен орган, продължителност на предходния срок за доставчиците на услуги за криптоактиви). В България тези въпроси са уредени в Закона за пазарите на криптоактиви („Закона“), обнародван в Държавен вестник на 4 юли 2025 г. Трябва да се отбележи, че по отношение на съществената регулаторна рамка на криптоиндустрията Законът препраща към Регламента за криптоактиви (включително относно дефинирането на ключови термини, регулиране на публичното предлагане и допускането до търговия на криптоактиви, лицензиране и паспортизиране на доставчиците на услуги за криптоактиви, идискванията за извършване на услуги за криптоактиви, забрана за манипулиране на пазара и търговия с вътрешна информация).
Компетентен орган
Законът определя Комисията за финансов надзор (българският небанков финансов регулатор) за компетентен орган относно лицензирането и надзора върху емитентите на токени, обезпечени с активи и доставчиците на услуги за криптоактиви. Българската народна банка ще лицензира и контролира емитентите на токени за електронни пари при условията и реда на Закона за платежните услуги и платежните системи.
Преходни разпоредби
Съгласно Закона доставчиците на услуги за виртуални активи, които са вписани в регистъра на НАП:
· до 30 декември 2024 г., могат да упражняват в България дейността, за която са регистрирани, до 1 юли 2026 г. (или до издаване или отказ за издаване на лиценз като доставчик на услуги за криптоактиви, в зависимост от това кое от двете настъпи по-рано);
· между 30 декември 2024 г. и 8 юли 2025 г. (датата, на която Законът влиза в сила), в срок от три месеца от 8 юли трябва да подадат заявление за лиценз като доставчик на виртуални услуги, както и в този срок да и съобразят дейността си с Регламента за криптоактиви и Закона.
Законът не предвижда опростена процедура за лицензиране на заварени доставчици на услуги за виртуални активи.
Прилагане на Регламента за криптоактиви
Глобите за неспазване на Регламента за криптоактиви (определени в Регламента за криптоактиви и посочени и в Закона) за много от нарушенията са твърде високи в контекста на местния стандарт на живот: в определени случаи те достигат до по-високата стойност измежду 5 млн. лв. или 6,25% от световния годишен оборот на нарушителя за първо нарушение и до по-високата стойност измежду 10 млн. лв. или 12,5% от световния годишен оборот за повторно нарушение.
За да се гарантира спазването на Регламента за криптоактиви, Закона и вторичното законодателство (делегирани регламенти, наредби), регулаторите са оправомощени да налагат принудителни мерки като спиране за срок до 30 работни дни или постоянна забрана на предоставянето на определена услуга за криптоактиви, спиране или отнемане на лиценз, забрана за участие в управлението на доставчика на услуги за криптоактиви на лица, участващи в нарушението (за срок до 10 години), спиране или налагане на постоянни забрани за публично предлагане или търговия с определени криптоактиви на платформа, ограничения върху лични сделки с криптоактиви.
Коментар
Българските доставчици на услуги за криптоактиви ще трябва да се подготвят и за прехода от практически нерегулирана среда към значителна степен на регулиране и надзор на пазара на криптоактиви. По-специално, тъй като регулаторните изисквания по Регламента за криптоактиви са значителни, заварените доставчици на услуги за криптоактиви следва да пристъпят без отлагане към подготовката на заявленията си до Комисията за финансов надзор, за да бъдат лицензирани като доставчици на услуги за криптоактиви.
Как ние можем да Ви помогнем?
Ние, юристите в адвокатско съдружие Стоева Чомпалов и Знеполски имаме опит в съветването на клиенти във връзка с лицензионни процедури пред Комисията за финансов надзор и в подпомагането на клиентите да изпълнят законовите си задължения, след като бъдат лицензирани. Ако обмисляте да кандидатствате за лиценз като доставчик на услуги за криптоактиви в България, можете да се свържете се с нас за допълнителна информация как можем да Ви съдействаме.